VALERİAN : CİTY OF ALPHA

Bilim kurgu ve uzay temalı strateji oyunu Valerian: City of Alpha..

Valerian: City of Alpha, Spil Games tarafından yayınlanan bir mobil strateji oyunudur. Valerian’ın hem hikayesi hem görselleri hem oynanabilirliği, onu kısa sürede çok iyi yerlerde göreceğimizin birer kanıtı.

Oyun, yakın zamanda sinemalarda göreceğimiz Valerian: Bin Gezegen İmparatorluğu filminin mobil oyun versiyonu. Filmle özdeşleşmiş sahneleri de oyunda göreceğimiz kesin.

Oyunun genel özelliklerine geçmeden önce, filmden de bahsetmeden geçmeyelim. 27 Temmuz’da ülkemizde vizyona girecek olan film, ünlü yönetmen Luc Besson tarafından çekildi. Fransa yapımı filmin başrollerinde ise Dane DeHaan, Cara Delevingne gibi oyuncuların yanı sıra ünlü pop ikonu Rihanna’da yer alıyor. Bilim kurgu-fantastik filmler kategorisine her anlamda adını altın harfler ile yazdıracak gibi duruyor şimdiden.

Valerian: City of Alpha;

Oyunu sizler için oynadık ve inceledik. Genel gözlemlerimizi ise sizlerle paylaşacağız.

Oyunun hikayesi, farklı bir strateji oyunu olması ile bütünleştiğinde ortaya göz alıcı bir oyun çıkmış. Üstelik hikaye de çok iyi şekilde ilerliyor. Oyunu açtığımızda karşımıza ilk olarak, bir uzay gemisi çıkacak ve hikaye burada başlayacak. Jeneriği geçtikten sonra Commander Terran’ın size verdiği direktifleri okuyarak ilerleyeceksiniz. İlk olarak karakterin gelişimini öğreniyoruz. Karakterin farklı ırklar ile iletişim kurmasını sağlıyoruz. Başlangıç direktiflerinde ilerledikten sonra, Commander’in verdiği asıl görevlere başlıyoruz.

Oyunun bu aşamasına kadar ki süreçte, hem grafiksel olarak hem de oynanma kullanışlılığı bakımından oyunu ne kadar övsek yeridir. Oyun görselleri oldukça renkli. Fakat söylemeden edemeyeceğiz, oyunun giriş bölümü epey bir uzun. Maceraya bir anda atılabildiğiniz oyunlardan değil. Bunu da oyunun karmaşık bir oyun olmasına neden olarak sayabiliriz.

Hikayesine baktığımız zaman, oyunda ki görevlerden de anladığınız üzere, siz evrende belirli görevleri olan bir yetkilisiniz. Üstlerinizin yeni emirlerine göre de harika bir gezegen olan Alpha’ya gideceksiniz. Alpha gezegeni, birbirinden farklı ırkların uyum içinde yaşadığı ve bilgi-kültür birikimlerini de birbirlerine aktardıkları bir gezegen. Fakat çok zaman geçmiyor ki, hemen bu gezegeni tehdit eden bir şeylerin varlığını öğreniyoruz. Kısacası amacımız Alpha’yı ve evreni korumak.

Filmin fragmanını izledikten sonra oyunu oynayanlardansanız, ufak bir hayal kırıklığı yaşayabilme olasılığınız var ne yazık ki. Bunun nedeni ise filmde kullanılan aksiyonun, oyuna işlenmemiş ve oyunun genel  bağlamda metin tabanlı bir strateji yaratıyor olması.

Tekrar oyuna dönelim.

Valerian’da ekibinizi oluşturuyor ve farklı gezegenlere keşif seyahatlerine gidiyorsunuz. Bu gezegenlerde farklı ırkları, farklı kaynakları buluyoruz. Gittiğimiz gezegende ki teknolojileri ise, o gezegende yaşayan ırkla etkileşime girerek öğreniyoruz. Özellikle buralar fazlasıyla metin tabanlı.

Oyunun giriş kısımlarında iki farklı ırk olan Mercury ve Kortan Dahuk ile tanışıyoruz, gezegenlerindeki teknolojileri hakkında bilgileniyoruz.

Oyun yeni çıkmasına rağmen, daha şimdiden çok sevildiği ortada, ilgi çekmesinin önemli sebeplerinden biri de oyundaki hataların çok hızlı şekilde düzeltilmesi ve farklı özelliklerin giderek artıyor olması. Fakat yeniden tekrar etmek de fayda var ki, aksiyon-macera oyunları sevenler için yeterli bir oyun olmayacaktır, stratejik düşünmeye teşvik eden oyunları sevenler için ise bir numaralı oyunları olacaktır.

Henüz 10.000 indirmeye sahip olan Valerian: City of Alpha, 3 puan türünde en iyi puanını ise önceden de övdüğümüz grafiklerinden almış durumda. Oyun daha yeni bir oyun olduğundan dolayı düzeltilmesi gereken pek çok şeyi olduğunu görebiliyoruz, ama tüm olumsuzluklara rağmen, bir mobil cihazda inanılırlığı çok yüksek rahatlıkta olan, kolay bir ara yüz ile oyuncusuna zor anlar yaşatmayan bir strateji oyunu. Denemekte fayda var. İlerleyen zamanlarda gelecek güncelleştirmeler ile de oyundaki hatalar en kıza zamanda giderilecektir zaten.

 

Valerian: City of Alpha Android Versiyonu

Valerian: City of Alpha İos Versiyonu

Oyunun Promosyon Sayfası : https://goo.gl/TtiqjG

 

1,242 total views, 1 views today

Bir Cevap Yazın